Jest jedną z metod spajania materiałów, w wyniku której uzyskuje się połączenie o fizycznej ciągłości materiałowej. Spawanie polega na łączeniu materiałów przez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia z dodaniem lub bez dodania spoiwa. Metal części łączonych nazywa się metalem rodzimym. Stopione spoiwo łącznie ze stopionymi brzegami części łączonych, czyli materiałem rodzimym, tworzy po ostygnięciu spoinę.
Zajmujemy się spawaniem elektrycznym łukowym, które polega na wytworzeniu między elektrodą spawalniczą a materiałem spawanym łuku elektrycznego wydzielającego ciepło, pod wpływem którego topią się brzegi łączonych części i dodawane zwykle spoiwo, oraz na tworzeniu złącza zwanego spoiną.
Oferujemy następujące rodzaje spawania łukowego:
1. elektrodą topliwą:
– elektrodą otuloną MMA (111), – ze względu na uniwersalność metody i prostotę użytego
sprzętu oraz prowadzenia procesu, spawanie elektrodami otulonymi jest jedną z najpopularniejszych metod spawalniczych. Jest dominującą metodą w przemyśle konserwacyjnym i naprawczym.
– elektrodą litą (pełną): MAG (135) oraz MIG (131) – w przypadku tej metody uzyskujemy
bardzo dobrą jakość spoin, dużą wydajność, możliwość spawania we wszystkich pozycjach oraz elementów o szerokim zakresie grubości.
2. elektrodą nietopliwą TIG (141) – metoda stosowana do spawania ręcznego lub automatycznego.
Uzyskujemy najlepszą ze wszystkim metod spawania jakość połączeń, a spawanie ma bardzo szeroki zakres – poniżej 1mm grubości. Jest to jednak metoda mało wydajna.